حبوبات داریا
خانه / حبوبات / لپه / انواع لپه تولید شده در ایران

انواع لپه تولید شده در ایران

انواع لپه تولید شده در ایران کدامند؟ این محصول در کدام شهر تولید می شود؟ راه های تشخیص انواع لپه چیست و چگونه می توان لپه اعلا را شناخت؟
لپه یکی از پر فروش ترین محصولات در بازار حبوبات ایران است. با توجه به مصرف بالایی که این محصول بر سر سفره های ما ایرانی ها دارد، می بایست تولیدکنندگان این عرصه، نیاز و سلیقه مصرف کنندگان مختلف را مد نظر قرار داده و تولیدات مختلفی انجام شود تا بتواند پاسخگوی نیاز مشتریان باشد.
در ایران همه آذرشهر را به عنوان مرکز تولید لپه در کشور می شناسند. آذرشهر از شهر های استان آذربایجان شرقی به مرکزیت تبریز است. شهری صنعتی که لپه سازی در آن پیشینه ای چندین ساله دارد.

راه های تشخیص انواع لپه

تشخیص انواع لپه از روی ظاهر در بعضی موارد کار دشواری است و حتی برای فعالان و کاسبان این حوزه نیز بعضا قابل تشخیص نیست. اگر شناخت نوع لپه را نادیده بگیریم، کیفیت لپه را می توان از سالم بودن دانه های آن، خوشرنگ بودن آن ها و حتی ریز و درشت بودن لپه تشخیص داد.
در ادامه انواع لپه موجود در ایران را معرفی می کنیم تا مخاطبان ما بتوانند شناخت بهتری از این محصول داشته باشند.
قبل از اینکه به معرفی نمونه های مختلف بپردازیم، این نکته را اضافه کنیم که ما در این مطلب انواع لپه را به دو دسته تقسیم کرده ایم. دسته اول که در ایران تولید می شوند و دسته دوم محصولاتی که لپه شده وارد بازار ایران می شوند. در دسته اول نخود لپه چه از مزارع ایران و چه از کشورهای اتیوپی و استرالیا وارد کارخانه های لپه سازی شده و در آنجا به لپه تبدیل می شوند. اما در دسته دوم، لپه ها به صورت آماده از سایر کشورها در بازار ایران توزیع می شوند.

انواع لپه موجود در ایران

لپه ایرانی

لپه ایرانی بدون شک بهترین و با کیفیت ترین نوع لپه در ایران است و خواهان زیادی در بازار دارد.
لپه ایرانی که نخود آن در ایران تولید شده و لپه سازان در این راستا از نخود زرد کردستان، نخود سیاه، نخود شیرازی و نخود لپه چگنی بهره می برند، دارای اندازه ریز و ظاهر بسیار مناسبی است و از کیفیت پخت بالایی برخوردار است.
با توجه به مشخصاتی که لپه ایرانی تولید شده در کارخانه های آذرشهر دارد، این محصول خواهان بسیاری داشته و به همین دلیل از قیمت بالاتری نسبت به سایر محصولات مشابه در بازار دارد.

لپه اتیوپی
لپه اتیوپی نمونه ای است که شباهت بسیار زیادی به لپه ایرانی داشته و این امر باعث می شود برای بسیاری از کاسبان تفاوت آن با لپه ایرانی قابل تشخیص نباشد و متاسفانه این شباهت ها برای برخی زمینه ای فراهم کرده است که بتوانند این محصول را دست کاری کنند.
لپه اتیوپی بعد از لپه ایرانی با کیفیت ترین محصول موجود در بازار ایران است و رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

لپه استرالیا
لپه استرالیا را می توان در این رتبه بندی در جایگاه سوم قرار داد. مشخصات ظاهری این محصول، اندازه آن می باشد که از دو نمونه قبلی که گفته شد دارای اندازه بزرگ تری می باشد و از نظر رنگ بندی نیز روشن تر از آن دو است.
کیفیت پخت لپه استرالیا به نسبت اندازه ای که دارد مناسب است و با توجه به قیمت مناسبی که در بازار به آن اختصاص پیدا کرده، از خرید و فروش قابل قبولی برخوردار است.

لپه تانزانیا
لپه تانزانیا چهارمین نوع لپه در بازار لپه ایران است که در کارخانه های آذرشهر تولید می شود. این نوع محصول هم با توجه به نوع نخود وارداتی که دارد، دارای اندازه های ریز و درشت می باشد، از این رو نمونه های مختلفی می توان از این محصول در بازار مشاهده کرد.

لپه کانادا
لپه کانادا در دسته دوم دسته بندی لپه قرار دارد و به صورت لپه شده به طور مستقیم از کانادا حمل و در بازار ایران عرضه می گردد. این محصول دارای دانه های درشت و بعضا بی کیفیت است که راهی ساده برای تمیز دادن آن به نسبت سایر انواع لپه در بازار است. کیفیت این محصول به نسبت سایر محصولات پایین بوده اما با این حال نمونه های ضعیف تری از آن نیز در بازار وجود دارند.

لپه روسیه
در این دسته بندی به طور کلی به لپه های تولید شده در شوروی سابق می پردازیم، کشورهایی همچون روسیه و قزاقستان که با توجه به کیفیت پایینی که این محصولات دارند، برای مصارف خاص در ایران استفاده می شوند. ظاهر این لپه ها دارای دانه های شکسته بسیار و حتی یک لایه آرد بر روی این محصولات است.

به طور کلی به بررسی انواع لپه پرداختیم. بعضا نمونه های دیگری نیز در بازار وجود دارند، همانند لپه گرجستان، لپه نخود فرنگی و … که کیفیت هیچکدام به اندازه دسته بندی اول ما نبوده و سهم کمتری از بازار لپه ایران را به خود اختصاص داده اند.

 

جهت خرید این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
شرکت حبوبات الیزا
شماره موبایل: 09128799290
دفتر مرکزی تهران: 25917680-021
دفتر قم: 32907739-025
شماره فاکس: 43855680-021
پست الکترونیکی: ElizaCompany11@Gmail.com
سامانه پیامکی: 50002204506

مطلب پیشنهادی

لپه تانزانیا

مرکز فروش عمده لپه تانزانیا

لپه تانزانیا (یا همان لپه برمه) که از نخود لپه تانزانیا تولید می شود، توسط …

کانال تلگرام تماس واتس اپ
حبوبات الیزا